Законність перевірки на детекторі брехні

Людям складно втриматись перед спокусою дізнатися, чи обманюють їх родичі, друзі, колеги по роботі, підлеглі. Наприклад, у керівників є безліч способів виявити, наскільки порядним є їх потенційний або вже працюючий співробітник. Це відеонагляд, перевірка корпоративної пошти, і все частіше – детектор брехні. Для багатьох він стає повсякденною реальністю при прийомі на роботу, в умовах трудового договору.

Поговоримо про законність перевірки на детекторі брехні і її обгрунтуванні.

Поліграф визначає брехню по реакціях людини. Перевірка являє собою приблизно 2-3 годинну співбесіду досліджуваного з поліграфологом. При цьому на період запису тесту (який триває 3-4 хвилини) перший сидить в одній позі з підключеними до нього датчиками і відповідає на запитання другого словами «так» або «ні».

Датчики детектору контролюють інтенсивність фізіологічних реакцій людського тіла, щопрямо пов’язані страхом опитуваного бути спійманим на обмані. Але інструментальна перевірка нічого не варта без досвідченого експерта поліграфолога, який здатний віртуозно будувати запитання і отримувати правдиві відповіді, а головне, правильно трактувати результати.

Законність підстав для психофізіологічного дослідження

Станом на грудень 2023 року у нашій країні немає закону, який би прямо регламентував використання поліграфу. Але і немає законів, які б забороняли його використання.

Тестування на детекторі брехні не суперечить чинному Кодексу законів України про працю, зокрема ст. 21, 26, 40, 41, 130, 138, 139 КЗпП.

П. 21 Постанови Кабміну №170 від 19.03.1994 року дає можливість роботодавцю розривати трудові відносини з працівником з причин, які не прописані в Кодексі, але вказані в трудовому контракті. Фактично цей пункт розв’язує руки керівнику на свій розсуд включити в даний контракт перевірку на поліграфі як при працевлаштуванні, так і під час роботи.

У трудовому договорі перевірка може бути позначена як психофізіологічне дослідження, що не завдає шкоди здоров’ю, для підтвердження відсутності підстав, що перешкоджають укладанню трудового договору.

Законність перевірки на поліграфі в Україні дотримана тоді, коли від суб’єкта перевірки отримано письмову угоду на її проведення.

Деякі запитання на детекторі брехні не можуть бути задані

Ст. 32 Конституції гарантує таємницю особистого життя і невтручання в неї, а ст. 28 стосується захисту гідності людини. Тому згода на проходження тестування зовсім не означає, що людину на детекторі брехні можуть питати про все, в тому числі ставити запитання, що принижують її або стосуються її особистого життя. Неприпустимі запитання про сексуальну орієнтацію, про намір претендента на посаду або чинного співробітника піти в декрет. В ідеалі, список або коло запитань для дослідження повинен бути наданий для ознайомлення разом з отриманням письмової згоди на проведення такої перевірки.

Чи може перевірка на поліграфі спричинити за собою звільнення

Якщо в результаті подібної перевірки працівника намагаються покарати або звільнити, то в першу чергу необхідно, спираючись на відповідні документи, з’ясувати, чи базуються дії роботодавця тільки на результатах поліграфічної перевірки. Якщо це так, то найімовірніше вони можуть бути оскаржені в судовому порядку. Але, навіть якщо вирішальними в рішенні про звільнення або покарання стали результати дослідження на поліграфі, то керівники як правило ведуть себе обережно, знаючи, що для звільнення необхідні і більш вагомі юридичні підстави.

Чинне законодавство таке, що для притягнення до відповідальності або звільнення працівника повинна бути дотримана певна процедура. У більшості випадків необхідно зібрати письмові пояснення самого працівника, і свідків (доповідні, службові записки тощо). Але в переважній більшості випадків роботодавцю, який має намір звільнити певного співробітника, не важко буде знайти юридичні обґрунтування правоти своїх дій.

Перевірка на детекторі брехні сьогодні вже не розглядається як проста формальність. Якщо в ході тестування розкриється нелояльное ставлення співробітника до компанії або роботодавця, то це негативно позначиться на подальшій кар’єрі даного працівника. Згідно із законом працівник має право відмовитися від такої перевірки, але це спричинить за собою впевненість роботодавця в тому, що даному співробітнику є що приховувати.

Ми проводимо кадрові перевірки за ціною від 2000 грн. за 1 співробітника. В арсеналі «Lie Detection Group» чимало реальних кейсів допомоги у встановленні істини в цивільних та кримінальних справах.

Цінність істини велика. Будемо раді допомогти вам відкрити її!

Замовити дзвінок

    Ім'я *

    Телефон *

    ×
    Call Now Button