Як приклад розглянемо застосування поліграфа детектора брехні в боротьбі з розкраданнями на об’єктах торгівлі.
По суб’єкту злочину розкрадання товарно-матеріальних цінностей на торгових об’єктах можна умовно розділити на три групи:
- здійснені покупцями (сторонніми особами);
- здійснені співробітниками торгових об’єктів;
- здійснені в змові між сторонніми особами та співробітниками.
Оскільки дана стаття буде стосуватися насамперед перевірки діючого персоналу, використовуючи поліграф детектор брехні, ми розглянемо тільки розкрадання, здійснені безпосередньо співробітниками торгових об’єктів.
До основних способів розкрадань, скоєних продавцями (касирами) відносяться:
- присвоєння грошей з каси;
- безкоштовне присвоєння товару магазину (також відноситься до співробітників охорони);
- незаконні маніпуляції з товарними чеками – непробиття по касі частини або повного обсягу товару, заміна штрих-коду дорожчого товару на штрих-код більш дешевого, несанкціоноване використання операції «Знижка», анулювання чека після розрахунку з клієнтом з подальшим присвоєнням грошей, прийом повернутого покупцем товару без проведення операції повернення по касі з подальшим присвоєнням товару або грошей в розмірі його вартості та ін .;
- навмисне псування товару з метою подальшого його придбання за нижчою ціною;
- підміна товару магазину на свій. Таким чином створюється подвійний оборот товару, що відповідно позбавляє підприємство заробітку. Також, використовується несанкціонований продаж свого товару на майданчику торгового підприємства;
- відпуск товару своїм знайомим за ціною нижчою від встановленої;
- споживання продуктів магазину, не заплативши за них (відноситься до працівників продуктових магазинів);
- несанкціонована націнка на товари магазину;
- використання своєї дисконтної карти при розрахунку з клієнтом і багато-багато іншого.
Найчастіше, вищевказані розкрадання виявляються лише в ході проведення ревізії з появою недостачі – тобто, через деякий час після здійснення. У таких випадках дуже складно встановити з чиєї вини утворилася недостача. У даній ситуації під підозру автоматично потрапляє весь колектив торгового об’єкта, навіть незважаючи на те, що розкрадання могла здійснювати лише одна людина. Саме в таких ситуаціях оптимальним рішенням для керівника торгового об’єкта є залучення фахівця-поліграфолога.
Перевірка на поліграфі «Детекторі брехні» допоможе в найкоротшій термін виявити «нечистоплотних» співробітників, а також надати потужний профілактичний вплив на весь колектив. На сайті розміщено орієнтовний перелік питань для перевірки персоналу торгових майданчиків на поліграфі «детекторі брехні».