Чи може поліграф “детектор брехні” помилятися?

Для кожного, кому доведеться пройти тестування на поліграфі детекторі брехні ця процедура є небезпечна. Якщо “причетна особа” яка перевіряється боїться бути на поліграфі викритою з тих чи інших питань, то “не причетна особа” – боїться бути помилково звинуваченою. Таким чином ставлення до помилок поліграфної перевірки у “причетної особи” і “не причетної особи” перевіряється по різному – якщо перша особа сподівається на помилку у результатах (що дозволить залишитися невикритим), то для другої особи помилка однозначно матиме негативні наслідки.

Тому питання: “Чи може детектор брехні помилятися?” – природне як для “причетної особи”, так і для «не причетної особи” яка перевіряється.

Насамперед потрібно сказати, що висновки за результатами поліграфного тестування робить не апарат-поліграф, а фахівець-поліграфолог. Поліграф є лише приладом, який контролює фізіологічні показники людського організму у відповідь на поставлені перевірочні питання, при цьому оцінка отриманих результатів та формулювання остаточних висновків – покладається виключно на фахівця.

Головною причиною виникнення непорозумінь за результатами перевірки – є замовчування особою яка перевіряється під час тестування про наявність у неї інформації, яка викликає хвилювання, тривогу або страх, яка безпосередньо може бути не пов’язана із перевірочними запитаннями які задаються.

Наприклад, для потерпілого від розбійного нападу, питання: “Ви коли-небудь брали участь у розбійному нападі?” – теж, найімовірніше, викличе стресові реакції (асоціативного характеру), так як торкнеться тривожних для особи яка перевіряється спогадів. У такому випадку, для цієї перевірки питання підлягає обов’язковій заміні, наприклад – “Особисто Ви коли-небудь робили розбійний напад ?”. Але в ході тестування змінити формулювання перевірочних питань поліграфолог зможе лише в тому випадку, якщо особа яка перевіряється повідомить йому про наявність даної тривожної інформації. В іншому випадку, при виявленні в ході тестування стресових реакцій на це питання, – поліграфологом буде зроблено висновок про наявність даних які свідомо приховуються досліджуваним, що однозначно спантеличить Замовника поліграфної перевірки.

Крім цього, при промовлянні особою яка перевіряється тривожної для нього теми відбувається психологічне полегшення, зменшення рівня тривожності і значне зниження сили реагування на пов’язані з нею перевірочні питання.

Якщо перевірка на детекторі брехні проводиться кваліфікованим фахівцем, кожне питання і його тема в цілому детально обговорюється з особою яка перевіряється, в ході чого здійснюється остаточне формулювання питань тестування. Правильно обговорене і сформульоване питання тестування не може спричинити помилки в результатах!

Замовити дзвінок

    Ім'я *

    Телефон *

    ×
    Call Now Button