Для кожного, хто має пройти тестування на поліграфі детекторі брехні, ця процедура є лякаючою. Якщо “причетний” перевіряємий боїться бути на поліграфі викритим з тих чи інших питань, то “непричетний” – боїться бути помилково звинуваченим. Таким чином ставлення до помилок поліграфної перевірки у “причетного” і “непричетного” різне – якщо перший сподівається на помилку у результатах (що дозволить йому залишитись невикритим), то для другого помилка однозначно матиме негативні наслідки.
Тому питання: “Чи може детектор брехні помилятися?” – природне як для “причетного”, так і для “непричетно” перевіряємого.
По-перше потрібно сказати, що висновки за результатами поліграфного тестування робить не апарат-детектор брехні, а спеціаліст-поліграфолог. Поліграф є лише приладом, який контролює фізіологічні показники людського організму у відповідь на поставлені перевірочні запитання, при цьому оцінка отриманих результатів та формулювання кінцевих висновків – покладається виключно на фахівця.
Головною причиною виникнення непорозумінь за результатами перевірки – є замовчування особою, що перевіряється під час тестування про наявність у неї інформації, яка викликає хвилювання, тривогу або страх. При цьому дана інформація може бути безпосередньо не пов’язана із запитаннями які перевіряються.
Наприклад, для потерпілого від розбійного нападу, запитання: “Ви коли-небудь брали участь у розбійному нападі?” – теж, найімовірніше, викличе стресові реакції (асоціативного характеру), оскільки зачепить тривожні для перевіряємого спогади. У такому випадку це запитання підлягало б обов’язковій заміні, наприклад – “Ви коли-небудь вчиняли розбійний напад?”. Але в ході тестування змінити формулювання тестових запитань поліграфолог зможе лише в тому випадку, якщо особа яка тестується сама повідомить йому про наявність подібної тривожної інформації. В іншому випадку, при виявленні в ході тестування стресових реакцій на це запитання, – поліграфологом буде зроблено висновок про наявність даних які свідомо приховуються досліджуваним, що однозначно спантеличить Замовника поліграфної перевірки.
Крім цього, при проговоренні особою яка перевіряється тривожної для нього теми відбувається психологічне розвантаження, полегшання, зменшення рівня тривожності і значне зниження сили реагування на пов’язані з нею тестові питання.
Якщо перевірка на детекторі брехні проводиться кваліфікованим фахівцем, кожне питання і його тема в цілому детально обговорюються з особою яка перевіряється, в ході чого здійснюється остаточне формулювання тестових запитань.