Дослідницький центр українського рекрутингового порталу Superjob провів соціологічне опитування серед економічно активних українців, який показав, що більшість громадян нашої незалежної країни для отримання заповітного робочого місця готові без вагань пройти випробування на детекторі брехні.
Опитування проводилося на території 106-ти населених пунктів України в період з 30 жовтня по 14 листопада 2012 року і охопило 1200 респондентів старше 18 років, які є представниками економічно активного населення країни.
Серед тих, хто позитивно ставиться до ідеї перевірки на детекторі брехні (а це 69% опитаних) – чоловіки і жінки, які впевнені, що успішне працевлаштування варто того, щоб піддати себе дослідженню з використанням датчиків і проводів, більш того – частина з них вже мають подібний досвід («Уже проходив – не бачу проблем!»). «Чому б і ні, якщо компанія гідна», – коментують інші. Або ще категоричніше: «Якщо людині нічого приховувати, то годі й боятися».
До речі, в ході дослідження відзначено ще один нюанс: при середньому показнику готовності пройти перевірку в 69% чоловіки демонструють велику покірність, ніж жінки (серед представниць прекрасної статі поспілкуватися з вмінням відрізняти правду від брехні приладом лише 66%, серед сильної половини людства – 73% ).
14% економічно активних повнолітніх українців не змогли сформувати власну думку з питання, обмежившись заявою, що поки з такими пропозиціями не стикалися і не знають, як поведуть себе в подібній ситуації.
Категоричну незгоду з подібною перевіркою при працевлаштуванні висловили 17% респондентів, які визначили точність цієї процедури як сумнівну, а саму процедуру назвали принизливої (носіїв цієї точки зору виявилося 19% серед жінок проти 15% серед чоловіків). Їхні аргументи зводилися, в основному, до кількох постулатів: «мені не потрібен роботодавець, який так відноситься до своїх співробітників», «ну, якщо компанія не в змозі найняти досвідченого кадровика …», «не хочу опинитися в числі обумовлених машиною – адже точність детектора брехні, як відомо, не перевищує 70% ».
Дійсно, деякі профільні фахівці дотримуються тієї точки зору, що досвідчений HR-менеджер куди точніше оцінить і особистість кандидата, і його професіоналізм, а ось на думку прихильників впровадження в HR-менеджмент нових технологій, така перевірка дозволить швидко відсіяти непорядних здобувачів.
Є, звичайно, труднощі чисто технічного плану – адже фахівців, які вміють розшифровувати свідчення поліграфа детектора брехні, не так багато, а тому послуги поліграфолога професіонала в цій сфері сьогодні так важливі для роботодавців, які вважають за краще саме це метод підбору персоналу.